в означеннях
Тлумачення, значення слова «хазяйство»:

ХАЗЯ́ЙСТВО, а, сер.

1. Виробнича, передусім сільськогосподарська, одиниця із засобами виробництва (землею, худобою і т. ін.); господарство (у 5 знач.). Старий Гамза як не гаразд своє хазяйство вів, а проте усі його великі помістя були заложені в ломбард (Панас Мирний, IV, 1955, 204); На добрім хазяйстві Палагна набра лась тіла, стала повна й червона (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 334) Спать, спать пора, роботи-бо чимало Узавтра: лаштуватись до весни Заздалегідь, як хазяям годиться Великого хазяйства гуртового (Максим Рильський, III, 1961, 119);
//  Дім разом з предметами хатнього вжитку, надвірнії ми будівлями, садибою. Уставала Маруся раніш од усіх і лягала од усіх пізніш, бо, пораючись у дідусевім хазяйстві, було їй, вже казано вам, такого діла, що ой-ой! (Марко Вовчок, I, 1955, 382); Кирила прохали оглянути дачне хазяйство. Корова звалася Гашка, мала чудове вим'я і всім лизала руки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 218).

2. Майно якого-небудь виробництва або виробничої одиниці (земельні угіддя, господарські будівлі, інвентар, продукти харчування і т. ін.). На два ступені од дверей зелений горбик з лядою, — то погріб бабин. За хатою десять вишень та дві груші, — ото й усе хазяйство Хомишине... (Нечуй-Левицький, I, 1956, 72);
//  розм. Сукупність предметів, речей індивідуального вжитку. Хлоп'ята.. подалися розшукувати Валерикове школярське хазяйство (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 106).
Зводити (звести) з хазяйства див. зводити.

3. Господарська діяльність; господарювання. — Чи робоча ж твоя невістка? — спитала кума, — чи тямить хоч трохи в хазяйстві? (Нечуй-Левицький, II, 1956, 288); Скільки батько не нахиляв мене до хазяйства, але мене те не цікавило (Збірник про Кропивницького, 1955, 50).
Бути (лишатися, лишитися, зоставатися, зостатися і т. ін.) на хазяйстві — бути хазяїном двору, залишатися поратися, порядкувати, доглядати що-небудь у дворі чи хаті. Сама вона була на хазяйстві; паніматка пішла.. і наймичок забрала; а дочці наказала всякої роботи: і масло бити, і сметану збирати, і сир відгрібати (Анатолій Свидницький, Люборацькі, 1955, 6); Зосталася генеральша сама собі на хазяйстві (Панас Мирний, I, 1949, 200); По хазяйству поратися (бігати і т. ін.) — займатися господарством; господарювати. В погожі дні Данько, напнувши на плечі материн латаний кожух, любить поратися надворі по хазяйству (Олесь Гончар, II, 1959, 199); Захотілося, наприклад, Пашці вчитися. Тітка.. казала їй добросердечно: — ..А що ж, я по хазяйству сама тоді маю бігати? Навіщо ж ми тоді тебе брали? (Гнат Хоткевич, I, 1966, 122).

4. розм. Збірн. до хазяїн 1. Далі та далі почали усе більш, усе більш кури пропадати, та вже і не стерпіло хазяйство, пішли до волості (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 396).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 10.

Коментарі (0)